Zdrowie i Uroda

Jak dbać o zdrową dietę całej rodziny?

Z nadwagą lub otyłością zmaga się 28% kobiet oraz 45% mężczyzn, otyłość zaś dotyczy nawet 10% kobiet i 26% mężczyzn. Problem z nadmiernymi kilogramami ma również coraz większy odsetek dzieci i młodzieży poniżej 18% roku życia. Ostatnie badania wykazały, że dotyka on nawet 30% młodych ludzi. Jak należy więc dbać o zdrową dietę całej rodziny, by zarówno dzieci, jak i dorośli nie mieli problemów z nadwagą i otyłością?

Najważniejsze zasady zdrowego żywienia

Świadomość na temat funkcjonowania organizmu oraz wpływu poszczególnych czynników żywieniowych na jego działanie wciąż ulega zmianom. W ostatnich latach coraz więcej badań wykazuje, jak szkodliwy dla organizmu jest nadmiar cukru, tłuszczy i węglowodanów. Właśnie dlatego opracowana przez Instytut Żywienia i Żywności nowa Piramida żywienia, różni się od tej, którą znamy jeszcze sprzed 20 lat. Jakie są najważniejsze zasady zdrowego żywienia?

  1. Jedz regularnie 4-5 posiłków dziennie – co 3-4 godziny.
  2. Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jesz, w stosunku ¾ warzywa oraz ¼ owoce.
  3. Spożywaj produkty zbożowe, przede wszystkim pełnoziarniste.
  4. Pij mleko lub zastąp je wyrobami mlecznymi np. jogurtami, kefirami, serem.
  5. Ogranicz spożywanie mięsa i zastąp takimi produktami jak: ryby, jaja, rośliny strączkowe.
  6. Zastąp tłuszcze zwierzęce, tłuszczami roślinnymi.
  7. Ogranicz spożycie cukru oraz słodyczy.
  8. Ogranicz spożycie soli, korzystaj z ziół, by nadać smaku potrawom.
  9. Pij przynajmniej 1,5 l wody dziennie.
  10. Unikaj alkoholu.

Choć może się wydawać, że tych zasad jest dużo, wprowadzenie ich w życie nie musi być wcale trudne.

Warzywa i owoce – podstawą zdrowej diety

Zacznij od warzyw i owoców. Są one cennym źródłem nie tylko błonnika pokarmowego, lecz również witamin oraz antyoksydantów. Liczne badania wykazały, że warzywa i owoce są bogate w potas, wapń, magnez oraz liczne aktywne biologicznie substancje, które wykazują działanie przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe.

Należy spożywać przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Zadbaj, by jak najwięcej z nich było na surowo, w formie sałatek, czy dodatków do kanapek. Można je również gotować na parze. Cennym źródłem witamin i aktywnych biologicznie substancji są również warzywa kiszone, nie tylko znane i popularne ogórki, czy kapusta, lecz również buraki, czy cebula.

Smacznym i zdrowym rozwiązaniem są soki warzywno-owocowe. Można wyciskać je w domu lub kupować gotowe. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, poszukaj firmy oferującej soki wyciskane na zimno, których skład został dokładnie zaplanowany. Takie soki to doskonały dodatek do posiłku zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Zdrowe i smaczne przekąski zamiast słodyczy

Nie ma chyba dzieci, które nie lubią słodyczy. Żelki, cukierki, batoniki, czekoladki i czekolady, słodkie wafelki i wiele innych łakoci można znaleźć w każdym sklepie. A większość producentów prześciga się w przekonywaniu, jakie są świetnym dodatkiem do codziennego menu. Prawda jest taka, że nie są. Nie ma zdrowych słodyczy. Niezwykle ważne jest sprawdzenie, nie tylko ilości kalorii, ale również zawartości cukru. Przykładem są np. popularne dla dzieci przekąski w formie słodkich kanapeczek. Taka jedna mała porcja zawiera niemal 10 g cukru, to prawie 2 łyżeczki. To samo się tyczy wszelkich soczków, a nawet jogurtów owocowych.

Nie oznacza to oczywiście, że należy zabronić dzieciom całkowitego jedzenia słodyczy. Warto jednak pokazać im inne, możliwości. Na przykład jogurt naturalny z orzechami i miodem, jest smaczny zdrowy, pożywny i lekko słodki. Domowe jogurty owocowe z odrobiną miodu lub całkowicie bez cukru, czy też szybka przekąska z orzechów i rodzynek stanowią doskonałe źródła energii oraz potrzebnych dla organizmu  nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, oraz witamin.

Zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia

By dbać o zdrowie rodziny, niezbędna jest również odpowiednia dawka ruchu każdego dnia. Badania statystyczne wykazuję, że nawet od 50% do 70% dzieci ma za mało ruchu. Sam WF w szkole to dla nich za mało. Niestety obecnie większość naszych pociech odpoczywa, spędzając czas przed komputerem, a najwięcej ruchu mają podczas zajęć w szkole. Rodzice, zazwyczaj też nie dają dobrego przykładu, zmęczeni po całym dniu siadając przed telewizorem. Zmiana tych nawyków wyjdzie z korzyścią zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Zadbajcie o to, by codziennie poświęcić przynajmniej 30 minut na aktywności fizyczne. Może być to spacer, skakanie na skakance, wspólne zajęcia sportowe z dziećmi, np. basen, rower, a nawet joga. Jeśli nie macie czasu lub wolicie ćwiczyć sami, zadbajcie, o dodatkowe zajęcia sportowe dla najmłodszych. Warto poszukać takiej dyscypliny, która będzie dziecku sprawiała radość i będzie można trenować cały rok. Mogą być to zajęcia taneczne, gimnastyka artystyczna, czy też sztuki walki. Każda z tych dyscyplin poprawia ogólny rozwój dziecka.

Jeśli chcesz wzbogacić dietę lub szukać smacznych i zdrowych zastępników słodyczy dla dziecka, sprawdź ofertę soków fit-juice na https://fit-juice.pl/.